Komentet


Bedri Tahiri
Puna që po bëni Ju ua kalon të gjitha Institucioneve tona të përgjumura. Të lumtë Jahir Bejta. E di që të mungon përkrahja, por ani, punët e mëdha duan sakrifica, ashtu siç u sakrifikuan edhe çlirimtarët. Një ditë do të kthjellohemi si shoqëri dhe tek atëherë do t'Ju kuptojmë se sa keni pasur të drejtë në këtë mision të vështirë, por të shenjtë! Edhe njëherë urime e dalsh faqebardhë. Sinqerisht, Bedri TAHIRI


Osman Jakupi komentoi mbi fotografi tuaj.
Osman shkroi: Me foto te tilla z.Jahir Bejta duhet te hapet nje ekspozite mu ne qendër te Brukselit, sepse ajo Evropa e dikurshme ka hise dhe ne mos tjetër le ta merr haraçin e vete për çka ndajti "drejtësi"
Sa nenat i priten bijtë e tyre ne ketë mënyrë. . .
   

Sadije Abazi Vallqi komentoi në Shok dhe miq te respektuar!
Sadije shkroi: Z. Jahir Bejta te paharruara mbetshin ne kujtesa e Shqiptare këto ngjarje qe Shpirtin ta përvëlojnë,,të pa përsëritura qofshin për Jetë..


Era Mziu ka komentuar në lidhjen tuaj.
Era shkroi: Të lumtë Gjyshi Jahë im për punën humane dhe të palodhshme të cilën bë ti. Të donë mbesa jote e dashur Era !


Osman Jakupi ka komentuar në lidhjen tuaj.
Osman shkroi: A ka shërbim me te mire se sa t'i shërbesh atdheut. Te lumtë miku im Jahir Bejta për angazhimin njerëzore e kombëtare!


Xhevdet Osaj ka komentuar në lidhjen tuaj.
Xhevdet shkroi: Përshëndetje kusho për punën e pa lodhshme qe je tuje bane për ketë vend . Zoti te shpërbleftë suksese te lumtë je shumë i mrekullishëm për kombin ton për punën tuaj


Isa Sejdiu komentoi në Shok dhe miq te respektuar!
Isa shkroi: Ju lumtë o Jah per punën tuaj. Një falënderim i madh për Ju, qe nuk lejoni populli ynë për asnjë çast ta harroj te kaluarën e vet. Ne dhunën e ushtruar ndaj popullit tone, nisi pavarësia e këtij vendi Edhe ata njerëz ishin dëshmor te lirisë, dhe familjet e tyre duhet te gëzojnë përkrahjen e shtetit si për te gjithë dëshmorët e lirisë.


Vigan Vula
Përshëndetje zoti Jahir
Unë jam Vigan Vula studioj ne Selanik
Se pari përgëzime për punën e pa lodhshme qe e bën
dhe shume humanitare dhe me vlere te larte njerëzore,
Zoti te shpërbleftë mundin e madh njerëzor qe po e benë për ne.


Komenti:
Rexhep Sadiku
interkos@hotmail.com

I nderuari Jahir Bejta, Unë me të vërtetë jam impresionuar nga puna jote voluntere dhe e pa epur që po bëni në publikimet dhe zbardhjen e fakteve të një gjenocidi në prag të shekullit 21 gjatë te cilit u bënë masakrat më makabre ndaj popullates civile shqiptare te Kosoves.Punën tuaj te çmuar duhet ta përkrahim ne te gjithë: qytetarët e Republikes së Kosovës si dhe Qeveria jonë.Si qytetar i kësaj Republike ju falenderoi për punën dhe sakrificat tuaja.Sakrificat në aspektin materjal sigurisht se veshtire i perballoni,kur dihet se rroga juaj mujore hargjohet ne udhtime e ne shpenzime qe beni, per te mbledhur fakte.Unë personalisht do t'ju perkrahi dhe mbeshtes në kete drejtim, aq sa do te mundem.Dua qe ne cilësinë e qytetarit te ketij vendi, ti falenderoi edhe te tjeret qe janë angazhuar ne kete pune si Dr.Rizah Smakën dhe avokatin Faik Osmani.Një mirënjohje te madhe meriton avokati Kadri Osaj për të cilin e dij se ju ka dhënë dhe po ju jep ndihmesën e tij të pa kursyer. Poashtu gadishmëria e avokatit Nuhi Krasniqi nga Malisheva eshte per tu çmuar.Janë të çmueshme dhe të vlefshme të gjitha angazhimet e intelektualëve dhe te tjerëve qe do te kontribuojne ne kete drejtim,e qe ky popull do t'iu falenderohet te gjitheve.
Serbia qe sot luan rolin e viktimës duke aktruar viktimen nepermjet lloj-lloj insinuatash,shpifjesh e kurthash eshte pergjegjese per viktimat e shumta ne Kosovë.Ajo ka bere gjenocid, dhe jo vetem njehere mbi popullin shqiptar. A nuk ishte gjenocid perzenja nga trojet e tyre te popullates shqiptare nga Krahina e Toplices ateher kur fitoi autonominë nga Turqia ? Nga ajo përzënje që ishte pasuar me vrasje ,tortura e brutalitet te pa pare u themeluan mbi gjashtqind fshatra muhaxhere ne Kosovë.Shqiptaria i kishte kufijt deri në qytetin e Nishit te Molla e kuqe.Atëher nuk pati kush ta qaj fatin e popullates fatkeqe qe la trojet e veta si pasojë e ati gjenocidi.Këtë e dëshmojnë qindra mijra pasues te banorëve te Krahinës së Toplicës që u perzunë e qe edhe sot mbajn mbiemrat e vendbanimeve ku kishin jetuar e nga dhunshëm u përzun duke u ndjekur , vrar e pjekur,Sot kemi mbiemra shqiptarësh te shumt ne Kosovë qe thirren ne baz te vendit nga u perzun, si që janë mbiemrat Leskoci(Fshati i Vjeter-Ferizaj)Bolloina (Babush-Lipjan)Kaçuri-po aty.
Kongjeli (Sazli-Ferizaj)Bllaca, Nishliu (Rona Nishliu)Kurshumliu,Prokopuc,Reçica e plot mbiemra tjerë. A nuk eshte gjenocid vrasja e rekruteve shqiptar ne Tivar ? Po administrimi ushtarak gjate te cilit u vranë e pushkatuan shume shqiptar pas luftes se dyte botrore ?
Si mund te quhet akcioni i armeve ne vitin 1956 kur u torturuan e masakruan per vdekje shume e shume shqiptar ?
Shperngulja e shqiptarve per Turqi a nuk ishte spastrim etnik. E ashtuquajtura Reforma agrare çka ishte pos gjenocid ndaj popullit shqiptr kur iu kishin marrur pronat dhe ishin perzene me presion per Shqiperi, Turqi madje edhe neper vise arabe si ne Siri,Egjipt e gjetiu.
Vrasjet torturat dhe perndjekjete intelektualeve gjate rexhimit komunist a jane gjenocid ?
Zullumi i stetit serb ndaj popullit ne kohen e Aleksander Rankoviç. Vrasjet e ushtarve shqiptar te rekrutur ne menyre te rregullt ne APJ.
pERZENJET NGA PUNA DHE SHKOLLAT E FAKULTETET NE MENYRE MASIVE. pERZENJA E MBI NJEMILION SHQIPTAREVE NE PRAG TE SHEKULLIT 21. Te gjitha keto dhe shume te tjera qe me kompetence do ti thoshin historianet do te ndriqonin masakrat serbe ndaj popullit tone.
Gjenocidi serb eshte bere boterisht.Per kete e di bota por eshte e nevojshme te mblidhen dhe publikohen fakte.


Komenti:
Kastrioti
pershendetje, bravo, kjo iniciativ e vonuar por shume e qelluar, vetem ne komunen e Skenderajit ka shume shtepi te kategorise se 5 pa u rindertu dhe pa asnje ndihme materiale, patjeter duhet marr iniciativ dhe duhet padit Serbine.


Koment:

alberton
albertoni_5@hotmail.com
044746435

pershnedetje shum te nderuar respektt per punen tuaj  me repsekt Alberton Sahiti nga Ferizajii

Koment:

jeton
visii-3@live.com
044530376
Pergezime te weqanta keni nga familjet shqiptare dhe posaqerisht nga familja Paloi...Pas shum shum wuajtjewe qe ka perjetuar populli shqiptar , ai iu qmon per kit pun qe se pak ata kan nje der ku se paku mund ti shfalosin te gjitha ato wuajtje edhe perjetime te tmerrshme dhe te pa harrushme ne zemrat e tyre...!!Me respekt familja PaLoI...!!

Koment:

ismettahiraj@hotmail.com

z.JAHIR JU PERGËZOI PËR MUNDIN , PO ASHTU SAFRIKICËN , DËSHIRËN PËR PUNË DHE NDIHMË  POPULLATËS SE SHUMVUAJTURË, DHE SËKELLDISUR NGA RREMUJA E JETËS, JU JENI ATA QE BILE UA LETËSONI BARRËN KAPITALE SKAMNORE DHE PLAGËT E MOÇME SIPËRIANE . SHKURT JENI MELHEMI QE SHERONI ÇDO SHPIRT DHE ZEMËR NJERIU-NJERI.
JU FALENDEROJ NGA ZEMRA TY DHE EKIPIN TUAJ.

Koment: Arbeni
skenderaj_live@hotmail.com
044 383 954
pershendetje nga skenderaj. Ju pergezoj per kete angazhim qe keni ber ju lumte .

Koment nga Nuhi Krasniqi:
Z.Jahir ju pergezoj per punën q keni bere deri me tani. Me deshir do te ndermerrja iniciativen per ngritjen e deges se OJQ-së edhe në Malishevë ku demet e pushtuesit kanë qenë shumë të mëdha. Ndryshe, jam jurist i diplomuar, avokat publik i komunes se Malisheves dhe gazetar. Në vitet e 90-ta kam formuar degen e Nënkëshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut në Malishevë kurse gjatë luftes kam qenë ushtar i UÇK-së dhe zëdhënës i Brigadës 122.Kurdo qe e shifni te arsyeshme, un do të angazhohem qe tu ndihmoj.
Adresa ime eshte : nuhikrasniqi33@hotmail.com
Pergezime dhe punë të mbarë nga Nuhi Krasniqi-Malishevë.